BEOGRAD, 12. februara 2016 – U februaru započinje realizacija projekta „Izgradnja kapaciteta za unapređenje sistema monitoringa kvaliteta naftnih derivata – prenos najbolje prakse protiv sive ekonomije – FUELPAGE“, koji je usmeren na prenos iskustava iz Evropske unije i Češke Republike na polju monitoringa kvaliteta naftnih derivata.
Projekat je osmišljen u saradnji Univerziteta za hemiju i tehnologiju iz Praga i Češke asocijacije naftne industrije i trgovine sa češke strane i Tržišne inspekcije Ministarstva turizma, trgovine i telekomunikacija Republike Srbije, Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, Nacionalnog naftnog komiteta Srbije i Mašinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu sa srpske strane.
Narednih meseci, kroz projekat će biti pripremljena analiza postojećeg okvira monitoringa kvaliteta naftnih derivata u Srbiji, sa predstavljanjem dobre prakse iz EU i Češke Republike, a radi prenosa iskustava i znanja u skladu sa potrebama korisnika. Projekat će za rezultat imati preporuke i predloge mera za unapređenje monitoringa tržišta naftnih derivata. Projektne aktivnosti će takođe obuhvatiti i izgradnju kapaciteta za monitoring kroz treninge i posetu nadležnim institucijama Češke Republike.
Formirana je i projektna Radna grupa, u koju su delegirani predstavnici svih projektnih partnera, a na čijem čelu je predstavnik Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Republike Srbije, kao glavnog korisnika projekta. Predstavnici NNKS koji će učestvovati u radu Radne grupe su Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije i Senka Valid, direktorka Sektora za analizu tržišta i formiranje cena u NIS a.d. Novi Sad.
Realizacija projekta je pravovremena, imajući u vidu da su stečena prva iskustva u pogledu implementacije nedavno usvojenog zakonodavnog okvira za monitoring kvaliteta derivata nafte, koji se primenjuje od 1. decembra 2015. godine. Kroz ovu prvu fazu implementacije su identifikovane karike sistema u kojima je potrebno postići unapređenje već u ranoj fazi primene monitoringa. Razmena iskustava i pregled primera dobre prakse iz EU i Češke Republike, pozitivno će doprineti unapređenju efikasnosti uvedenog sistema i njegovoj daljoj adaptaciji.
Projekat sufinansiraju Centralnoevropska inicijativa kroz Program razmene znanja i iskustava – KEP Italy (preko CEI fonda pri Evropskoj banci za obnovu i razvoj, koji u potpunosti finansira Republika Italija) i Nacionalni naftni komitet Srbije. Realizacija projekta će trajati do kraja 2016. godine.